SSL Nasıl Çalışır?

SSL Nasıl Çalışır?

Ssl, sunucu ve istemci arasında şifrelenmiş bir şekilde iletişimin sağlanabilmesine olanak veren, standartlaştırılan bir teknoloji sistemi olarak bilinmektedir. Online kullanımın artmasıyla, internet sitelerinde güvenlik sorunlarının da giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmakla birlikte web sitelerinde güvenli veri aktarımı bu sistem ile sağlanabilmektedir.

Ssl sistemi ile mesajların şifrelenmesi sebebiyle güvenliğin ve gizliliğin mümkün hale getirilmesi, mesajın gönderildiği ve alındığı yerin doğru olduğunu garanti etmesi, doküman arşivinin oluşturulmasının sağlanması ve dökümanların tarih ve zaman bilgilerinin doğrulanmasının sağlanması gibi özellikleri bulunmaktadır. Sistemin çalışması dolayısıyla şifrelemenin gerçekleştirilmesi, iki adet anahtarın kullanılması vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu anahtarların içeriği, dijital ortam için kodlanmış yazılım şeklinde olmaktadır. Bu iki adet anahtardan bir tanesinin kilitlediği veriyi yanızca diğerinin açabilmesi mümkündür. Anahtarların otomatik olarak faaliyete geçirilmesi çok kolay bir işlem olup, işlem tamamlandıktan sonra dijital anahtarların biri kullanıcıda kalır, diğeri ise iletişimde bulunmak istediği diğer kişiye iletilir. Dolayısıyla dışarıdan size mesaj geldiğinde güvence altına alınmış şekilde gönderileceği için farklı kişilerin eline geçtiği düşünülürse dahi ancak diğer anahtarla açılması söz konusu olduğundan, sistemin karmaşıklığına bağlı olarak çok ileri teknolojinin kullanılması ile bile şifrenin çözülmesi çok uzun zaman gerektirecektir.

Sonuçta; iki bilgisayar ve kullanıcıları arasındaki bilgi akışının, güvenli bir şekilde ssl sistemi kullanılarak iletilmesi mümkün olabilmekte ve veri transferinin yine şifrelenerek ve güvenli olacak şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.