E-Ticaret Ödeme Sistemleri

E-Ticaret Ödeme Sistemleri

Online alış verişlerde genellikle ödeme yapmak için kredi kartı kullanılır fakat bazı alternatif ödeme şekilleri de vardır.

-Banka kartı
-Elektronik ödemenin birçok yöntemi
-Teslimatta nakit ödeme ( pek çok satıcı tarafından tercih edilmez)
-Havale / teslimatta ödeme
-Posta para havalesi
-Cep telefonundan SMS faturası ile ödeme
-Hediye kartları
-Bazı ülkelerdeki direk hesaplar.

Bazı siteler uluslar arası kredi kartlarına izin vermiyor, fatura adresi ve nakliye adresi, sitenin yayında olduğu ülke içerisinde olması gerekiyor. Bazı internet siteleri de müşterilerine dünya’nın herhangi bir yerinden dünya’nın her yerine hizmet vermektedir. İşlemin finansal kısmı işlem ile aynı anda olmalıdır. Çünkü bazı işlem süreçlerinde kredi kartlarının süresi dolmuş ya da iptal olmuş olabilir.

Kredi kartları; Online ürünlerin ve servislerinin ödemelerindeki en büyük araçlardan biridir. E-ticaret 2009 değerlerine göre yapılan alış verişlerin %29 u kredi kartı dışında diğer ödeme şekilleri ile yapılmıştır.

E-ticaret sitelerinde yapılan online alışverişlerin sonucunda, ödeme yapılması için genelde kredi kartı ve dolayısıyla sanal pos kullanılmakla birlikte alternatif e-ticaret ödeme şekilleri de bulunmaktadır.

Bunlar; banka kartları, çeşitli elektronik ödeme yöntemleri, genelde ürün sahipleri tarafından fazla tercih edilmeyen teslimatta nakit ödeme, posta para havalesi yapılması, cep telefonu vasıtasıyla sms faturası ile ödeme yapılması, hediye kartlarının kullanılması, kredi kartı puanlarının kullanılması, bazı ülkeler olan direkt hesaplar vasıtasıyla ödeme gibi bir çok e-ticaret ödeme yöntemi olup, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yöntemlerin de çeşitlenmesi ya da geliştirilmesi söz konusu olmaktadır. Bazı e-ticaret sitelerinin uluslar arası kredi kartlarına onay vermemesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca fatura ya da nakliye adresinin bulunması ve web sitesinin yayında olduğu ülkenin içinde bulunması gerekmektedir. Bazı siteler ise, müşterilerine dünyanın neresinde olursa olsun kısıtlama yapmaksızın hizmet verebilmektedirler. Ürünün satışının yapılması ile ödemenin aynı anda yapılması, kredi kartının vadesinin bitmiş olması ya da aktif halde olmaması gibi olumsuz durumların olabilmesi ihtimaline karşı gerekli bir önlem olmaktadır. Kredi kartları ve buna bağlı olarak sanal pos sistemleri, e-ticaret sitelerinde çoğunlukla kullanılan ödeme yöntemidir. Diğer yöntemler yani alternatif ödeme şekilleri de kullanılmakta olup daha az bir kullanıcı kitlesi söz konusu olmaktadır.

Dolayısıyla günümüzde en çok kullanılan ve güvenli olarak kabul edilen e-ticaret ödeme şekli, sanal pos vasıtasıyla kredi kartlarıyla ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.